Jak zabezpieczyć kable i instalacje elektryczną?

Z elektryką mamy do czynienia codziennie. Nawet się nie zastanawiamy jak jest wykonana elektryka w naszym domu, jak jest wszystko zabezpieczone do momentu, kiedy samemu nie chcemy czegoś zrobić. Zastanawiamy się wtedy jak odpowiednio zabezpieczyć instalację elektryczną i wszelkie okablowanie, by nie doszło do spięcia czy awarii całej instalacji. Często warto to zrobić od razu w momencie tworzenia instalacji lub w przypadku zauważenia uszkodzenia czy przetarcia przewodów.

Kiedy zastosować tulejki izolacyjne

W momencie, kiedy (np. we wzmacniaczu mocy) występuje ujemne napięcie zasilania, które sięga do 45V można powiedzieć, że jest to instalacja niebezpieczna. Trzeba wtedy pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu jej, do czego właśnie służą podkładki i tulejki izolacyjne. Również w przypadku chęci podłączenia subwoofera do amplitunera, który na poszczególnych elementach posiada inne potencjały warto zastosować tulejki izolacyjne. Zabezpieczą one całą instalację przed zbyt wysokim napięciem, stykiem nieodpowiednich kabli oraz połączenia innych potencjałów. Jest to nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale także może uszkodzić drogie sprzęty lub doprowadzić do spięcia całej instalacji elektrycznej, co w najlepszym wypadku skończy się „wyskoczeniem” bezpieczników. Tulejki izolacyjne stosuje się też w przypadku przetarcia i uszkodzenia kabli, jednak tutaj najlepszym rozwiązaniem (o ile to możliwe) będzie po prostu wymiana całego okablowania

Z czego wykonane są tulejki izolacyjne

Tulejki izolacyjne służące do zabezpieczenia instalacji elektrycznych są oczywiście wykonane z silikonu. Jest to materiał obojętny elektrycznie, nie przewodzi prądu a do tego może pracować (krótkotrwale) w wysokich temperaturach dochodzących nawet do 250 stopni Celsjusza. Standardowa praca powinna odbywać się w temperaturze od -65 stopni do 180 stopni Celsjusza. Oploty najczęściej są sprzedawane w kolorach międzynarodowego kodu barwnego rezystorów, jednak nie jest to obowiązek i można dostać na przykład przeźroczyste tulejki. Dzięki silikonowemu wykonaniu tulejki wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu – nawet w prześle zbrojeniowym i lotniczym.

Tulejki izolacyjne – cena

Wykorzystanie tulejek w instalacjach zapewnia całkowicie bezpieczną pod względem elektrycznym pracę urządzeń i brak ryzyka spięć nawet w przypadku stykania się kabli. Opinie o tulejkach izolacyjnych są tylko pozytywne, bo jest to idealny materiał ochronny. Ceny tulejek izolacyjnych nie są wysokie, w zależności od sklepu i producenta mogą się one różnić, ale taka klasyczna tulejka izolacyjna to najczęściej koszt w granicach 1-1,5 zł za sztukę. Oczywiście rzadko tulejki są sprzedawane pojedynczo, więc nie trzeba się martwić o koszty przesyłki. Szczególnie, że hurtownie bardzo chętnie przygotowują oferty hurtowe B2B dając znacznie korzystniejsze ceny (np. w przypadku zakupu 1000 sztuk). Dla firmy zajmującej się naprawą i instalacją elektryki jest to obowiązkowy element wyposażenia, by zapewnić bezpieczeństwo pracowników i później całej wykonanej instalacji elektrycznej u klienta.

Author: kraftmedia.pl