Tuning wizualny auta. Na co pozwalają przepisy?

Często osoby, które nie są zaznajomione z tematem, nie rozróżniają między modyfikacjami mechanicznymi a wizualnymi samochodu. W rzeczywistości tuning optyczny i mechaniczny to dwie odrębne dziedziny, które nie zawsze idą ze sobą w parze. Istnieją samochody, które przyciągają uwagę swoim wyglądem, ale nie osiągają imponujących wyników w kwestii prędkości i osiągów. Z drugiej strony zdarza się, że właściciele znacząco poprawiają osiągi swoich samochodów, nie zmieniając przy tym ich wyglądu. Na co pozwalają przepisy? Podpowiadamy.

Czym tak naprawdę jest tuning wizualny?

Modyfikacje wizualne samochodu stanowią obszar tuningowy, który jest niezwykle szeroki i trudny do jednoznacznego zdefiniowania. Wizualny tuning auta obejmuje różnorodne zmiany, począwszy od prostych takich jak wymiana felg na większe, aż po poważne modyfikacje, takie jak zmiany w panelach karoserii. Nawet te bardziej drastyczne zmiany, jak na przykład obniżenie samochodu i zastosowanie dużych, pochylonych kół, nadal są uznawane za modyfikacje wizualne.

Tuning wizualny, podobnie jak wiele innych dziedzin motoryzacji, podlega trendom. W przeszłości popularne były krzykliwe modyfikacje, takie jak duże chromowane felgi, jaskrawe malowania z naklejkami oraz wielkie zderzaki i spoilery. Współcześnie jednak, tuning optyczny często kieruje się w stronę bardziej subtelnych zmian, zachowując eleganckie i stonowane elementy.

Pomimo tego istnieją nadal style tuningu, które cechują się rzucającymi się w oczy zmianami. Przykładem jest tzw. styl stance, który charakteryzuje się ekstremalnie obniżonymi samochodami i ogromnymi, nachylonymi kołami, co może zdziwić osoby nieobeznane z tym trendem.

Co można zmienić zgodnie z prawem?

Trzeba przyznać, że dostępność różnorodnych akcesoriów umożliwiających tuning wizualny samochodu jest naprawdę imponująca. To pozwala na znaczne modyfikacje, które pozwalają dostosować wygląd pojazdu do gustu jego właściciela. Pytanie o koszt tuningowania wizualnego auta nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Możliwe są zarówno tanie, jak i kosztowne modyfikacje, zależnie od wyboru akcesoriów i skali prac. Jedyne ograniczenie stanowi zasobność portfela właściciela pojazdu.

Polskie przepisy dotyczące tuningowania wizualnego samochodów nie są bardzo rygorystyczne. W zasadzie tuning optyczny powinien być przeprowadzony tak, aby nie zagrażał bezpieczeństwu kierowcy, pasażerów ani innych uczestników ruchu drogowego. Samochód nie może również przekraczać norm hałasu ani emitować szkodliwych substancji zgodnie z przepisami dotyczącymi emisji spalin.

Możliwe jest zamontowanie różnych typów zderzaków i nakładek, o ile nie posiadają one ostrych krawędzi ani nie wystają poza obrys pojazdu. Przepisy pozwalają także na obniżenie prześwitu, wymianę felg oraz umiarkowane przyciemnienie szyb, pod warunkiem że spełniają one rozsądne normy. Można także dołożyć ramki do tablic rejestracyjnych.

Author: kraftmedia.pl