Jak wybrać odpowiednie opony zimowe: Przewodnik dla kierowców

Zima już zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że czas na zmianę opon w samochodzie na zimowe. Wbrew pozorom, wybór odpowiednich opon zimowych może być trudny i czasochłonny. Jak zatem zdecydować, jakie opony kupić? W tym artykule przedstawimy przewodnik dla kierowców, jak wybrać odpowiednie opony zimowe.

 1. Kampania “3PMSF”
  W ostatnich latach w Europie wprowadzono kampanię “3PMSF” (Three Peak Mountain Snow Flake) na rzecz oznaczania opon, które spełniają określone wymagania dotyczące jazdy w trudnych warunkach zimowych. Opony z oznaczeniem “3PMSF” muszą spełniać wymagania odnośnie przyczepności i hamowania na śniegu i lodzie. Zanim dokonasz zakupu opon zimowych, upewnij się, że mają one oznaczenie “3PMSF”.

 2. Rozmiar i model opony
  Właściwy rozmiar opon jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa jazdy i dla prawidłowego funkcjonowania samochodu. Wszystkie nieprawidłowe rodzaje opon mogą negatywnie wpłynąć na stabilność i osiągi samochodu. Sprawdź w instrukcji obsługi swojego samochodu, jakie opony zimowe są odpowiednie dla Twojego modelu pojazdu. Na oponach znajdziesz oznaczenia, informujące o ich rozmiarze i specyfikacji. Nie należy kupować opon, które nie pasują do modelu samochodu.

 3. Typ opony
  W sklepach motoryzacyjnych dostępne są różne rodzaje opon zimowych, w tym:

 • Opony zimowe na obręcze – te opony są często wybierane, ponieważ nie trzeba wtedy zmieniać całych kół. Należy wtedy kupić dodatkowe obręcze, na które będą montowane opony zimowe. Opony tego typu są montowane przez specjalistów w serwisach samochodowych.
 • Opony zimowe bez obręczy – to opony, które montuje się na fabrycznych obręczach. Montaż takich opon może być kosztowny i czasochłonny, ale pozwala na oszczędzenie pieniędzy na dodatkowych obręczach.
 1. Rodzaj bieżnika
  Jeśli nabywasz opony zimowe, warto wiedzieć, że każdy rodzaj bieżnika ma inny typ przyczepności i odpowiada innym warunkom jazdy. Na rynku dostępne są:
 • Opony z bieżnikiem kierunkowym – tego rodzaju opony są łatwe do rozpoznania dzięki ich właściwościom kierunkowym. Opony kierunkowe są idealne do pokonywania śniegu i lodu, ponieważ kierunek bieżnika umożliwia lepsze odprowadzanie wody i zapewnia lepszą przyczepność.
 • Opony z bieżnikiem symetrycznym – opony te mają bieżnik tak zaprojektowany, aby mógł być montowany w dowolnym kierunku. Opony symetryczne zapewniają dobrą przyczepność i są dobrym wyborem do użytku w mieście i poza miastem.
 • Opony z bieżnikiem asymetrycznym – taki rodzaj opony ma różne wzory bieżnika na zewnętrznej i wewnętrznej stronie. Opony asymetryczne są przeznaczone do jazdy po mokrym asfalcie i zapewniają lepsze właściwości przyczepne w zakrętach.
 1. Budżet
  Ostatni, ale nie mniej ważny, czynnik przy wyborze opon zimowych to budżet. W zależności od rodzaju opon i ich jakości, ich cena może się znacznie różnić. Warto wydać trochę więcej, aby kupić opony zimowe wysokiej jakości, które zapewnią lepszą przyczepność na lodzie i śniegu oraz dłuższą żywotność.

Podsumowując, wybór odpowiednich opon zimowych jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa jazdy w trudnych warunkach zimowych. Należy zwrócić uwagę na oznaczenie “3PMSF”, rozmiar i model opony, typ bieżnika oraz budżet. Przed zakupem warto skonsultować się z fachowcem w serwisie samochodowym, który pomoże w dokonaniu właściwego wyboru opon.

Author: kraftmedia.pl