Złomowanie samochodu – co należy wiedzieć na ten temat?

Do wyrejestrowania samochodu można doprowadzić dopiero wtedy, kiedy zostanie on oddany do stacji demontażu pojazdu. Wtedy dopiero będzie można postarać się także o zwrot nadpłaconych składek OC za niewykorzystany okres. Złomowanie pojazdu musi odbyć się w legalnie działającej firmie.

Złomowanie pojazdów – kiedy należy o tym pomyśleć?

Złomowanie samochodu powinno odbyć się wtedy, kiedy nie nadaje się on w ogóle już do użytku, np. na skutek wypadku drogowego. Towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdziło szkodę całkowitą. Koszty ewentualnej naprawy będą przewyższały wartość samego pojazdu. Złomowanie auta należy wykonać także wtedy, kiedy pojazd stoi nieużytkowany w jakimkolwiek miejscu. Nie można zapomnieć o tym, że taki samochód wymaga także opłacania regularnych składek, dopóki nie nastąpi jego wyrejestrowanie. Podstawą do wyrejestrowania pojazdu jest dokument, który otrzymuje się zawsze w stacji demontażu. Chcąc dopełnić wszystkich formalności, można wejść na https://kupiewszystkieauta.pl/auto-kasacja-warszawa/, aby znaleźć adres do miejsca, gdzie samochód można oddać na złom.

Demontaż pojazdów – co należy przygotować?

Kasacja pojazdów to proces, który wymaga przygotowania odpowiednich dokumentów. Zalicza się do nich:

  • dowód rejestracyjny, może być to dokument zastępczy, który wystawiony jest przez wydział komunikacji, jeżeli oryginał został zagubiony lub zniszczony;
  • kartę pojazdu, o ile była wydana;
  • dowód osobisty;
  • umowę kupna-sprzedaży;
  • jeżeli ktoś nie może udać się osobiście do stacji demontażu pojazdów, powinien dać pisemne pozwolenie drugiej osobie na zgodę na wykonanie takich czynności.

Jeżeli dana osoba nie posiada dowodu rejestracyjnego samochodu, ponieważ ten został zniszczony lub skradziony, nadal ma szansę na to, aby zezłomować auto. Wystarczy tylko posiadać oświadczenie lub zaświadczenie o tym, że doszło do takiego wydarzenia. Ewentualnie, może być to dokument wystawiony przez policję odnoszący się do zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Wyrejestrowanie pojazdu

Opuszczając stację demontażu pojazdów należy sprawdzić czy w ręku będzie się miało zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu. Jest to bardzo ważne, ponieważ to na tej podstawie będzie można doprowadzić do wyrejestrowania auta. Z takim zaświadczeniem należy udać się w ciągu 30 dni do wydziału komunikacji, gdzie będzie można dopełnić wszystkich formalności. Wtedy też auto zostanie wycofane z ewidencji pojazdów.

Bardzo ważne jest to, aby wybierać legalnie działającą stację demontażu aut. Nie brakuje bowiem nielegalnie działających podmiotów, jakie pojazdy im powierzone mogą  m.in. wykorzystać do popełnienia przestępstwa. Legalnie działają stacja demontażu pojazdów nie pozwoli na takie rzeczy.

Author: kraftmedia.pl