Jak zabezpieczyć samochód przed korozją: Skuteczne metody ochrony przed rdzą

Samochód to dla większości z nas nie tylko środek transportu, ale także inwestycja o dużej wartości. Dbając o jego stan techniczny, nie powinniśmy zapominać również o jego wyglądzie i zewnętrznej kondycji. Jednym z największych wrogów samochodów jest korozja powodująca rdzę. Właśnie dlatego warto poznać skuteczne metody ochrony przed nią.

I. Przyczyny korozji samochodów

Zanim rozpoczniemy temat sposobów ochrony przed korozją, warto zrozumieć, jakie są jej przyczyny. Korozja polega na procesie degradacji materiału, w tym przypadku metalu. Powstaje ona, gdy metal zostaje narażony na wilgoć i tlen. Często czynniki te występują równocześnie z innymi elementami, jak np. solą drogową czy olejem silnikowym.

Nieodpowiednie warunki atmosferyczne, zwłaszcza wilgoć, to pierwszy i podstawowy powód korozji samochodu. Gromadząca się wewnątrz pojazdu para wodna, zimny i wilgotny klimat w garażu – to wszystko sprzyja powstawaniu rdzy na karoserii samochodu.

II. Efekty korozji samochodu

Efekty korozji na samochodzie są oczywiste – powstają plamy rdzy i pęknięcia na powierzchni karoserii. Odpadające kawałki blachy, przerdzewiałe elementy, pęknięcia izolacji i widoczne uszkodzenia to widoczne skutki zaniedbań w zakresie ochrony antykorozyjnej. Konsekwencje związane z brakiem zabiegów antykorozyjnych są bardzo poważne – rdza początkowo osłabia elementy pojazdu, później natomiast prowadzi do całkowitego zniszczenia karoserii.

III. Sposoby na ochronę samochodu przed korozją

  1. Prostownica samochodowa

Jest to urządzenie, które służy do ładowania akumulatora w samochodzie, ale również może podłączone przez kilka godzin chronić samochód przed korozją. Podczas pracy, prostownica emituje napięcie elektryczne, które umieszcza na karoserii. Takie “ładowanie” ma umożliwić rozprzestrzenianie się anionów ujemnych w powietrzu, które blokują procesy utleniania. Ma to zapobiec korozji i przedłużyć życie samochodu.

  1. Mycie samochodu

Regularne mycie samochodu to kolejny sposób na ochronę przed korozją. Szczególnie ważne jest to w okresie zimowym, kiedy to samochód jest narażony na działanie soli drogowej. Należy podkreślić, że mycie samochodu powinno być przeprowadzane bezpośrednio po użyciu soli na drogach. Dzięki temu unikniemy dalszego działania soli na karoserię samochodu.

Związane z tym jest również konieczność regularnego woskowania samochodu. Wosk uchroni karoserię przed rdzą, ale również przed innymi uszkodzeniami takimi jak zadrapania, wgniecenia czy plamy z oleju silnikowego.

  1. Przegląd techniczny

Kolejnym sposobem na ochronę samochodu przed korozją jest przeprowadzenie przeglądu technicznego. Mechanik oprócz sprawdzania stanu technicznego samochodu, może także zająć się ochroną samochodu przed korozją. Dzięki specjalistycznym środkom chemicznym, jakie posiada, może dogłębnie oczyścić samochód z rdzy i nałożyć preparat chroniący przed jej ponownym powstaniem.

  1. Lakierowanie

Lakierowanie samochodu to skuteczna i trwała metoda ochrony przed korozją. Wymaga jednak znacznie większych nakładów finansowych niż pozostałe metody. Polega na zabezpieczeniu karoserii samochodu specjalnym lakierem, który blokuje dostęp tlenu do metalowych elementów.

  1. Folia antykorozyjna

To sposób na ochronę przed początkami rdzy. Folia antykorozyjna jest specjalnym materiałem zbudowanym z kilku warstw, który można nakleić na elementy samochodu narażone na korozję. Są to np. progi, łapy drzwiowe, błotniki. Folia antykorozyjna zabezpiecza przed wilgocią i solą drogową, a ruchu powietrza lub ich umieszczenie w przedziale silnika umożliwi spłukiwanie kurzu i brudu i tworzenie się imadła powietrza.

IV. Podsumowanie

Korozja samochodu to poważny problem, któremu jednak można zapobiegać. Warto stosować procedury czyszczenia samochodu antykorozyjnego, takie jak mycie karoserii, woskowanie. Dzięki temu unikniemy kosztownych napraw i przedłużymy żywotność samochodu. Ochrona samochodu przed korozją wymaga systematyczności i konsekwencji, ale z pewnością się opłaca.

Author: kraftmedia.pl