Klasyk wśród gier liczbowych w Polsce.

Trochę historii, czyli od Toto-Lotka do Lotto.

Pierwsze oficjalne losowanie Toto-Lotka miało miejsce 27 stycznia 1957 roku. Gra wzbudziła sporo emocji i ożywiła szare i dość smutne w tamtych czasach społeczeństwo. Myśl, jaka od początku przyświecała Przedsiębiorstwu Państwowemu Totalizator Sportowy, było wspieranie sportu i kultury. I tak przez 16 lat Toto-Lotek był jedyną tego typu grą liczbową w Polsce, w roku 1975 nastąpiła zmiana nazwy na Duży Lotek, a w roku 2009 na Lotto. W międzyczasie Totalizator Sportowy stał się spółką, w której państwo ma jedynie część udziałów.

Zasady gry Lotto.

Zasady gry nie są skomplikowane, a obecnie grać możemy zarówno „analogowo” – wypełniając blankiet w punkcie Lotto, jak i przez internet czy w aplikacji mobilnej, taka opcja jest dostępna od grudnia 2018 roku. Warto zauważyć, że podstawowe zasady gry od czasów Toto-Lotka i Dużego Lotka, nie zmieniły się. Możemy zdecydować się na samodzielne skreślenie szczęśliwych liczb lub skorzystać z opcji chybił trafił, czyli zdać się na maszynę losującą. Niezależnie od opcji, typujemy dowolne 6 z 49 liczb. Jest też możliwość grania systemem, czyli zwiększenie szansy powodzenia poprzez wybranie od 7 do 12 liczb, zamiast standardowych 6. Ponadto, możemy zagrać z Plusem, czyli za dodatkową złotówkę, wziąć udział w losowaniu miliona złotych.

Najwyższe wygrane i rekordy.

W historii gry Toto-Lotek, Duży Lotek i Lotto chyba największe emocje zostały rozbudzone w 2016 roku, kiedy to w maju, system kumulacyjny, sprawił, że do wygrania było ponad 57 milionów złotych! Szczęśliwców w tym losowaniu było trzech, a każdy z nich otrzymał ponad 19 milionów złotych. Do rekordu pojedynczej wygranej doszło 16 marca 2017 roku, kiedy to w Małopolsce padła wygrana w wysokości ponad 36 milionów złotych, a watro podkreślić, że liczby zostały wytypowane metodą chybił trafił.

Ciekawostki na temat gry Lotto.

W latach początkowych rozgrywania zakładów Toto-Lotek i Duży Lotek, a dokładnie do roku 1988, losowane liczby opisywane były dodatkowo przez różne dyscypliny sportowe, i tak na przykład: 1 – bobsleje, 22 – piłka nożna, 42 – szachy, a 49 – żużel (ciekawe, że „czarny sport” wylądował na końcu, przecież to chyba nie była „czarna lista”). Pomimo wielu teorii spiskowych, losowaniami Lotto rządzi statystyka. Prawdopodobieństwo głównej wygranej jest takie samo przy wyborze: 1, 2, 3, 4, 5 i 6, jak i przy dowolnej innej kombinacji sześciu liczb. Ponadto nie ma najmniejszego znaczenia fakt, kiedy po raz ostatni padła dana liczba – każde losowanie, to oddzielna loteria i prawdopodobieństwo dla każdej z liczb od 1 do 49 jest jednakowe.

 

Author: kraftmedia.pl